27 Ekim Ekonomi Analiz Raporu

Hisse Senedi Piyasalarına Bakış Bu sabah Asya borsalarında satıcılı bir seyir var. ABD endeks vadeli kontratları şu sıralar hafif ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının yeni güne düşüşlerle başlamaları beklenirken, BIST 100 endeksi ise

27 Ekim Ekonomi Analiz Raporu
Bu içerik 657 kez okundu.

Hisse Senedi Piyasalarına Bakış Bu sabah Asya borsalarında satıcılı bir seyir var. ABD endeks vadeli kontratları şu sıralar hafif ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının yeni güne düşüşlerle başlamaları beklenirken, BIST 100 endeksi ise güne hafif satıcılı bir seyirle başlayabilir. Yurt dışı ekonomi gündeminde bugün, İngiltere’de 3.çeyrek GSYH büyümesi ve ABD’de Eylül ayı dayanıklı mal siparişleri ve Ekim ayı öncü Markit hizmet sektörü PMI verileri yakından izlenecektir. İngiltere ekonomisinin 3.çeyrekte %0.60 büyüme gösterdiği tahmin edilirken, ABD’de dayanıklı mal siparişlerinde Eylül’de %1.2 gerileme öngörülüyor.

Ayrıca FED’in iki gün sürecek FOMC toplantısı bugün başlıyor. Karar yarın TSİ 21:00’de açıklanacak. FED’in gerçekleştireceği Ekim ayı toplantısında genel olarak para politikasında değişiklik yapması beklenmiyor ancak Aralık ayında gerçekleştirilebilecek olası faiz artışına yönelik ipucu verilebilir. Yurt içinde gözler BIST şirketlerinin açıklanacak olan 2015 yılı üçüncü çeyrek bilançolarında olacak. BIST şirketlerinin (banka hariç) 2015 3. çeyrek konsolide olmayan finansal sonuçlarının açıklanma süresi 30 Ekim 2015 itibariyle sona erecek.

Bugün ;

Garanti Bankası (Piyasa Beklentisi 3Ç15: 646 Mn TL, Y/Y:-%24, Ç/Ç:-%37),

Yapı Kredi Bankası (Piyasa Beklentisi 3Ç15: 324 Mn TL, Y/Y:-%20, Ç/Ç:-%20),

Turkcell (Piyasa Beklentisi 3Ç15: 653 Mn TL, Y/Y:-%14, Ç/Ç:-%8)

 Ford Otosan’ın (Piyasa Beklentisi 3Ç15: 192 Mn TL, Y/Y:+%57, Ç/Ç:+%10)

3.çeyrek finansal sonuçlarını açıklamaları bekleniyor. Bugün veri gündeminde ise, Ekim ayı ekonomik güven endeksi ve Eylül ayı yabancı ziyaretçi istatistikleri açıklanacak. Almanya’da IFO iş ortamı güven endeksi Ekim'de 108.5 puandan 108.2 puana geriledi ancak 107.8 puan olan beklentinin üzerinde gerçekleşti. IFO tarafından yapılan açıklamada, Alman ekonomisinin karşı karşıya kalınan birçok zorluğa rağmen kayda değer bir direnç gösterdiği ifade edildi. IFO tarafından açıklanan rapor ardından DAX 30 endeksi yükselişler gösterdi.

Ayrıca Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) yayınladığı Eylül ayı raporunda, Almanya’da ekonomik faaliyetteki yukarı yönlü trendin geçici olarak öncesine göre daha az dinamik olmasına rağmen, 2015’in üçüncü çeyreğinde de devam ettiği belirtildi. Almanya’da 3.çeyreğe ilişkin GSYH büyümesi 13 Kasım’da açıklanacak. Geçen hafta Çin Merkez Bankası’nın faiz indirmesi ve ECB’nin teşvik programını genişletebileceği beklentileri ile 2 ayın en yüksek seviyesine ulaşan Stoxx Europe 600 endeksi haftanın ilk işlem gününde gerileyerek %0.39 düşüş kaydetti.

FED faiz kararı toplantısı öncesinde enerji hisselerinde artan satış baskısı sonucu ABD hisse senetleri dün düşüşler gösterdi. S&P 500 endeksi dün %0.19 düşüş ile 2,071 puana gerilerken, S&P enerji sektör endeksi %2.2 değer kaybetti. Ayrıca Broadcom Corp., Pfizer Inc., Ford Motor Co. ve Apple Inc.’in de aralarında bulunduğu, yaklaşık 170 S&P 500 firmasının bu hafta bilanço açıklaması bekleniyor. Yeni haftaya yatay bir seyirle başlayan Borsa İstanbul ikinci seans artan satış baskısı ile gerileyerek günü satıcılı kapattı. Geçtiğimiz hafta %2.09 değer kazanan BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü banka sektörü öncülüğünde %1.08 düşüşle 79,262.26 puandan kapattı.

En çok değer kaybeden sektör endeksi %4.69 kayıpla “Madencilik” olurken, bankacılık endeksi ise %1.96 geriledi. Ayrıca hafta sonunda gerçekleşecek seçim öncesinde doların küresel bazda değer kaybetmesi ile dün Dolar/TL 2.89 seviyesinin altına geriledi. İçeride gözler TCMB’nin yarın açıklayacağı enflasyon raporunda olacak. Yurt içi ekonomi gündeminde; TCMB verilerine göre, 2015 yılı Ekim ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0.4 puan azalarak %75.5 seviyesinde gerçekleşirken, aynı ayda Reel Kesim Güven Endeksi, bir önceki aya göre 1.4 puan artarak 100.5 oldu.

Kaynak: Vakıf Yatırım

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti