28 Ekim Analiz Raporu

Hisse Senedi Piyasalarına Bakış FED'den gelecek açıklamalar öncesinde petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile bu sabah Asya borsalarında satıcılı bir seyir var. ABD endeks vadeli kontratları şu sıralar hafif artıda s

28 Ekim Analiz Raporu
Bu içerik 678 kez okundu.

Hisse Senedi Piyasalarına Bakış FED’den gelecek açıklamalar öncesinde petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile bu sabah Asya borsalarında satıcılı bir seyir var. ABD endeks vadeli kontratları şu sıralar hafif artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının yeni güne yükselişlerle başlamaları beklenirken, BIST 100 endeksi ise güne hafif alıcılı bir seyirle başlayabilir. Bugün Borsa İstanbul’da Cumhuriyet Bayramı tatili nedeniyle yarım gün işlem yapılacak. 29 Ekim Perşembe günü ise tüm gün işlem yapılmayacak. FED’in iki gün süren FOMC toplantısı bugün sona eriyor. Karar bugün TSİ 21:00’de açıklanacak. FED Başkanı Janet Yellen'ın faiz kararının ardından basın toplantısı düzenlemesi planlanmıyor.

FED’in bu toplantıda genel olarak para politikasında değişiklik yapması beklenmiyor ancak Aralık ayında gerçekleştirilebilecek olası faiz artışına yönelik ipucu verilebilir. Wall Street Journal gazetesi FED Başkanı Janet Yellen’ın önünde iki zorluk olduğunu belirtti. Gazeteye göre zorluklardan birincisi Amerikan ekonomisinin faiz artırımı için hazır olup olmadığına karar vermek. İkincisi piyasalarda daha fazla karışıklığa yol açmadan merkez bankasının niyeti hakkında sinyal verebilmek. Bugün TCMB saat 10:30’da yılın son enflasyon raporunu açıklayacak.

TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın raporla ilgili sunum yapması bekleniyor. TCMB'nin Temmuz ayında açıkladığı enflasyon raporunda, enflasyonun 2015 yılı sonunda, orta noktası %6.9 (önceki: %6.8) olmak üzere, %6.0 ile %7.8 (önceki: %5.8 - %8.0) aralığında, 2016 yılı sonunda orta noktası %5.5 (önceki: %5.5) olmak üzere, %3.7 ile %7.3 (önceki: %3.7-%7.3) aralığında gerçekleşeceği öngörülmüştü. Son olarak açıklanan OVP’de 2015 yıl sonu TÜFE tahmini %7.6 seviyesinde bulunuyor. İngiltere ekonomisi 2015’in 3. çeyreğinde %0.5 ile beklentilerin altında büyüdü. (Beklenti:%0.6) Beklentinin altında gerçekleşen büyüme ve zayıf enerji fiyatlarının etkisi ile İngiltere’de FTSE 100 endeksi dün %0.81 değer kaybetti. Tahminlerin üzerinde kar açıklayan BP'nin hisseleri ilk olarak yükseliş gösterse de, daha sonra kazançlarını silerek günü %1 civarı düşüşle tamamladı.

Karışık sinyaller veren şirket karlılıkları ve düşüş gösteren petrol fiyatları nedeniyle Avrupa hisse senetleri kayıplarını ikinci güne taşıdı. Pazartesi günü %0.39 değer kaybeden Stoxx Europe 600 endeksi dün ise %1.07 düşüş ile 371.88 puana geriledi. ABD'de dayanıklı tüketim mal siparişleri Eylül ayında beklentiye paralel %1.2 düşüş gösterdi. Dayanıklı tüketim malları siparişleri ulaşım hariç %0.4, savunma hariç %2.0 düşüş gösterdi. ABD’de karışık sinyaller veren ekonomik veriler ve kar rakamları ile beraber FED faiz kararı öncesinde ABD hisse senetleri düşüşler gösterdi. UPS tarafından beklentinin altında kar açıklanmasının etkisi ile “ulaşım” en çok değer kaybeden sektör endeksi olurken, düşüş gösteren petrol fiyatları endeksleri olumsuz etkilemeye devam etti.

Ayrıca ABD, Beyaz Saray ve üst düzey politika yapıcıların bütçe üzerine verdiği bir kararla, 2018 - 2025 arası Stratejik Petrol Rezervi’nden milyonlarca varil ham petrol satmayı planladığının açıklanmasının ardından petrol fiyatları dün %1.8 düşüş kaydetti. Dün Dolar/TL 2.91 seviyesini aşarken, Borsa İstanbul satıcılı bir seyir izledi. İkinci seansta artan satış baskısı ile 78,094.91 puana kadar gerileyen BIST 100 endeksi günü %0.76 düşüşle 78,662.51 puandan kapattı. En çok değer kazanan sektör endeksi %0.51 artışla "Metal ana" olurken, en çok değer kaybeden sektör endeksi ise %10.15 kayıpla “Madencilik" oldu. Toplam işlem hacmi 3.1 milyar TL olarak gerçekleşti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti